چگونه دانش هنری را به بچه ها منتقل کنیم

دریک کلاس خوب اتفاق هایی می افتد که انرژی آن کلاس را با بقیه کلاس ها متفاوت می کند. حال به تحلیل چند عدد از این اتفاق ها می پردازیم.
کلاس های هنر هم باید با دانش همراه باشد، نباید از به کار گیری مغز بچه ها در کلاس های هنر غافل شویم. این انتقال دانش را با چند روش می توانیم در کلاس های هنر پیاده کنیم.
نکته متفاوت کلاسهای هنر با بقیه کلاسها این است که تمرینات کلاس با کار عملی در ارتباط است. در حقیقیت ما درس کلاس را می دهیم و کار عملی را شروع می کنیم و در کنارش دانش و تئوری کار را آموزش می دهیم.

نظرخواهی کنید

می توانید در انتهای هر کلاس ، قبل از خارج شدن بچه ها از آن ها بخواهید بر روی یک تکه کاغذ ، نظراتشان را از آن جلسه کلاس بنویسند.
این اتفاق بسیار کمک کننده است در روند یادگیری بچه ها مخصوصا کلاسهایی که تازه شروع شده اند.

مثلا می توانید با این جمله ها بچه ها را راهنمایی کنید:

  • امروز من یک… کشیدم
  • تفاوت رنگ کردن با آبرنگ با پاستل این است که…
  • من امروز یاد گرفتم ونسان ونگوگ نقاشی هایش را…

این تمرین هم برای بچه ها مفید است و هم برای معلم ها.

شما از این نوشته ها می توانید نکاتی را که برای بچه ها از اهمیت بیشتری برخوردار بوده است را متوجه بشوید و یا متوجه بشوید که مطلب را به درستی درک کرده اند یا نه.

 کتاب های هنری به بچه ها بدهید

دیدین کارهای هنری هنرمندان بزرگ تأثر بسیار جدی در رشد بچه ها می گذارد. مشاهده نقاشی ها و مجسمه های هنرمندان برای بچه ها سوال ایجاد می کند. کنجکاوی آنها را تحریک می کند و باعث می شود آنها درباره آن موضوع بیشتر سوال بپرسند و دوست داشته باشند بیشتر عکس ببینند.

 گام به گام

بچه ها می توانند گام به گام از مراحلی که کار می کنند یادداشت بنویسند. یعنی شما یک برگه از قبل آماده شده به بچه ها بدهید که  اول دوم  سوم چهارم داشته باشد.

هر مرحله ای که بچه ها کار می کنند و به اتمام می رسانند، قسمت مورد نظر را پر می کنند و روند کاری که انجام دادند را می نویسند.

این کار باعث حک شدن روند کار در ذهن کودکان می شود.

این نکته برای بچه های سنین بالاتر است

آموزش نوشتن یک بیانیه هنری=artist statement

این نکته در عین سخت بودن بسیار جذاب و کاربردی است.

در مسیر آموزش نوشتن بیانیه، بچه ها هم با دانش این کار هم با جمله بندی های اصولی و هم کم کم هدف خودش از خلق این اثر مشخص می شود.

بچه ها ابتدا یک متن ساده در ارتباط یا اثری که خلف کردند می نویسند ، بعد به این نوشته عمق می دهند و پر بارتر ، پر معناتر  می کنند و در آخر به تصحیح متن می پردازند.

 هر نقاشی و یا اثر هنری، یک مفهوم و داستانی در پس خود دارد

هنرجوها عاشق گفتن داستان هستند مخصوصا بچه های کلاس های ابتدایی. آنها دوست دارند تمام تصورات خود را از نقاشی که کشیدند ینویسند و یا داستانش را برای شما شرح دهند، از آنها بخواهید یک عنوان به نقاشی خود بدهند بعد از آنها سوال بپرسید مثل اینکه

  • اینها از کجا اومدند؟
  • شهر خیالیت چیا داره؟
  • اینجا کجا هست؟
  • اون گربه اون گوشه چی کار می کنه؟

این بازی هم برای شاگردها هم معلم ها پر از جذابیته…شما وارد دنیایی می شوید که هر لحظه اش یک داستانه

هیچ نظری ثبت نشده است

نظر بدهید

To Top